Projects

Λειτουργία Σχολείου

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας είναι ένα καινοτόμο Σχολείο Εκπαίδευσης Ενηλίκων. Το πρόγραμμα εκπαίδευσης διαφέρει από το αντίστοιχο της τυπικής εκπαίδευσης ως προς το περιεχόμενο, τη διδακτική μεθοδολογία και την αξιολόγηση των εκπαιδευομένων. Η συνολική διάρκεια του προγράμματος είναι 2 εκπαιδευτικά έτη. Μετά την επιτυχή αποφοίτηση παρέχεται τίτλος ισότιμος του Γυμνασίου.

Οι υπηρεσίες εκπαίδευσης στα Σ.Δ.Ε. προσφέρονται δωρεάν στους πολίτες.

Τα Σ.Δ.Ε. στην Ελλάδα θεσμοθετήθηκαν με το νόμο 2525/97 στο πλαίσιο που έχουν προδιαγράψει οι διακηρυγμένες αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Στόχοι

Τα Σ.Δ.Ε. υπηρετούν την καταπολέμηση του κοινωνικού αποκλεισμού, τη βελτίωση της απασχολησιμότητας και την ενεργό συμμετοχή των πολιτών στο οικονομικό, κοινωνικό, πολιτισμικό και πολιτικό γίγνεσθαι, δηλαδή την ανάπτυξη, την απασχόληση και την κοινωνική συνοχή.

Ομάδα – Στόχος (επωφελούμενοι)

Πολίτες 18 ετών και πάνω οι οποίοι δεν έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική κατώτερη βαθμίδα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Χρηματοδότηση – Κόστος Υλοποίησης

Τα 57 Σ.Δ.Ε. συγχρηματοδοτούνται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό   Ταμείο (Ε.Κ.Τ.) μέσω του Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ. και από το Ελληνικό Δημόσιο.

Επιπρόσθετα στοιχεία

Η συνολική διάρκεια του προγράμματος είναι δύο εκπαιδευτικά έτη. Τα εβδομαδιαία προγράμματα είναι 25 ωρών και τα μαθήματα γίνονται απογευματινές ώρες, από Δευτέρα έως Παρασκευή.

Διδάσκονται :

• Ελληνική Γλώσσα (3 ώρες την εβδομάδα)
  • Μαθηματικά (3 ώρες την εβδομάδα)
  • Αγγλικά (3 ώρες την εβδομάδα)
  • Πληροφορική (3 ώρες την εβδομάδα)
  • Κοινωνική Εκπαίδευση (3 ώρες την εβδομάδα)
  • Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (2 ώρες την εβδομάδα)
  • Φυσικές Επιστήμες (2 ώρες την εβδομάδα)
  • Πολιτισμική – Αισθητική αγωγή (1 ώρα την εβδομάδα)
  • Συμβουλευτικές υπηρεσίες
    • Σύμβουλος Σταδιοδρομίας (1 ώρα την εβδομάδα)
    • Σύμβουλος Ψυχολόγος (1 ώρα την εβδομάδα)
  • Εργαστήρια - διαθεματικά, projects  (3 ώρες την εβδομάδα)

Το εκπαιδευτικό περιεχόμενο, ανταποκρίνεται στις τρέχουσες κοινωνικές και οικονομικές προτεραιότητες και στις ανάγκες της αγοράς εργασίας. Τα περιεχόμενα του προγράμματος περιλαμβάνουν:

• Βασικές δεξιότητες (ανάγνωση, γραφή, μαθηματικός λογισμός)
  • Κοινωνικές δεξιότητες (ομαδική εργασία, επικοινωνία)
  • Κοινωνική και πολιτισμική εκπαίδευση
  • Προετοιμασία για την επαγγελματική ζωή

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των ΣΔΕ συνδυάζει τις ακόλουθες εκπαιδευτικές δραστηριότητες, οι οποίες είναι υποχρεωτικές για όλους τους εκπαιδευτικούς:

• Διδασκαλία στην τάξη
  • Διαθεματική διδασκαλία
  • Εργαστήρια (ενισχυτική διδασκαλία όπου χρειάζεται και ζώνη ελεύθερων επιλογών, όπου οι εκπαιδευτικοί οργανώνουν σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα των εκπαιδευομένων εργαστήρια σε διάφορους γνωστικούς τομείς ).
  • Διδασκαλία με τη μέθοδο των projects

Έμφαση δίνεται στην απόκτηση βασικών προσόντων και στην ανάπτυξη προσωπικών δεξιοτήτων. Η απόκτηση γενικών γνώσεων, η χρήση των νέων τεχνολογιών, η εκμάθηση ξένης γλώσσας η συμβουλευτική σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού, βελτιώνουν σημαντικά τις δυνατότητες πρόσβασης στην αγορά εργασίας.

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Καβάλας ξεκίνησε να λειτουργεί από το σχολικό έτος 2008 - 2009.